Čo je polohopisný a výškopisný plán?
Polohopisný a výškopisný plán je mapové dielo t.j.zobrazenie danej lokality vo vhodnej mierke. Plán obsahuje zamerané prvky polohopisu - polohopisnú kresbu (stavebné objekty, cesty, hranice pozemkov...) a výškopisnú kresbu (výškové kóty resp. vrstevnice, terénne šrafy...). Môže obsahovať aj stav katastra nehnuteľností. Mierka je volená podľa požiadavky na presnosť zobrazenia polohopisných prvkov resp. požiadavky objednávateľa.
Využitie
Využíva sa na zdokumentovanie stavu terénu a objektov, ale hlavne ako podklad pre vypracovanie projektu a to najmä ak má byť stavebný objekt osadený do svahu resp. výškovo členitého terénu. Plán môže byť vyhotovený v miestnom (lokálnom) súradnicovom a výškovom systéme, alebo v štátnom systé me S-JTSK (S-JTSK03) a Bpv.
Dokumentácia polohopisného a výškopisného zamerania
Má nasledovné časti:
-
technická správa (pojednáva o metodike merania, charakteristike záujmového územia, postupu spracovania a iných skutočností)
-
zoznam súradníc a výšok podrobných bodov
-
polohopisný a výškopisný plán
-
dokumentácia v elektronickej forme
Spracovanie
Po zameraní záujmového územia je polohopisný a výškopisný plán spracovávaný v elektronickej forme v interaktívnom grafickom systéme MicroStation. Samozrejme spracovanie plánu odovzdávame aj vyplotrované v rámci spracovanej dokumentácie v počte výtlačkov podľa požiadavky objednávateľa spolu s CD, kde sú súbory v požadovanom formáte (*.dgn, *.dxf, *.dwg, *.pdf, ...)